
Sklípky vinařství Khareba
Ráno vstáváme už na sedmou a dopřáváme bohatou snídani na prosklené terase hotelu, pak se zase zabalíme a kolem osmé opouštíme Šeki severozápadním směrem, abychom po hodině a půl cesty, která svým okolím připomínala jízdu v českém podhůří dorazili k hraničnímu přechodu Balakən – Lagodechi. Před hranicemi je kolona asi dvaceti aut a je nám tedy jasné, že nejrychlejší to nebude. Naštěstí i zde funguje podobný systém, jako při příjezdu a tak nás po nějaké půl hodince pouštějí všechny za hraniční závoru, následuje standardní procedura kontroly pasů, auta, zavazadel a po hodince už jsme na gruzínské straně, kde to tentokrát jde díky naší gruzínské SPZtce docela rychle a tak celkově po dvou hodinách zdržení projíždíme po docela slušné asfaltce gruzínskou Kachetií. U městečka Kvareli odbočujeme dle ukazatelů k vinařství Khareba a kolem poledního parkujeme na parkovišti u jeho bran. Toto vinařství se pyšní titulem největší vinný sklep v Gruzii, mají zde ve skále vyhloubeno přes 8km tunelů s ideálními tepelnými podmínkami pro uskladnění vína. Navíc zde vedle evropského způsobu vína stále využívají i tradiční gruzínskou metodu kvevri. Což je velká hliněná nádoba uložená v zemi, ve které se nechávají rozdrcené hrozny spolu se šťávou fermentovat. Z nabídky u pokladen volíme prohlídku v angličtině včetně degustace pro dva dospělé a pak samozřejmě bez ochutnávky pro děti. I když je mi jasné, že já si vzhledem k tomu, že jsem řidič, jen lehce cucnu, popíjet bude hlavně Magda. Sice je zde turistů docela dost, ale povětšinou volí prohlídky v ruštině a my tedy máme průvodkyni sami pro sebe. Nijak nám to nevadí, procházíme se v chladném tunelu, mladá slečna nám vypráví o historii i současnosti vinařství v Gruzii i tomto konkrétním soukromém, kolem nás jsou vystaveny různě staré lahve vína, historické artefakty spojené s vinařstvím a různá ocenění. Zhruba v polovině prohlídky máme možnost ochutnat zdejší bílé (Tsinandali) a červené (Khvanchkara) víno vyrobené standardním evropským způsobem a pak také bílé (Mtsvane) a červené (Saperavi) víno vyrobené metodou kvevri. Musím uznat, že všechna vína jsou vynikající, kvevri mají mnohem výraznější chuť, ta evropská jsou taková hladší, ale je mi jasné, že na závěr určitě pár lahví koupíme. Dokončíme prohlídku, dozvídáme se, že kromě vína se ve vinařství vyrábí i olej lisovaný z hroznových semínek a oblíbená kořalka čača (chacha). Na závěr se samozřejmě zastavujeme v místním obchůdku, kde máme možnost si vybrat z celé nabídky produktů vinařství a kupujeme si domů pár lahví na základě naší degustace. Po půl druhé už zase sedíme v autě a pokračujeme po silnicích jižním směrem.

Kobky mnichů v kláštěře sv. Davida z Garedži
Před městem Sagaredžo odbočujeme z hlavní silnice směrem na Udabno, máme v plánu navštívit klášter sv. Davida z Garedži, což je klášterní komplex v drsné polopoušti na hranicích Gruzie a Ázerbájdžánu založený v 6. století svatým Davidem, jedním ze 13 syrských mnichů, kteří v regionu šířili víru. Jeho žáci Dodo a Luciane nadále rozšiřovali komplex a v době své největší slávy v 11. až 13. století sestával klášter až z 15 mnišských komunit žijících ve skalních komůrkách. Zprvu je cesta ke klášteru pohodová, asfaltka s občasnými dírami, před vesnicí Udabno dokonce asi 6km úsek s úplně novým asfaltem. Pak však následuje asi 14 km úsek totálně rozbité cesty, místy rozbitý asfalt s velkými dírami, jinak převážně hlína a štěrk. Krajina kolem je ale neskutečná a tak zatímco já jedu s očima přilepenýma před sebe na vozovku, abych se stíhal vyhýbat dírám, zbytek rodiny se kochá stepní až polopouštní krajinou bez vyšší vegetace. Co nás ale rozseká všechny je křižovatka dvou prašných cest s ohromnými ukazateli, za které by se nemusela stydět žádná dálnice. Díky kvalitě cest průměrná rychlost rapidně klesá a jsme rádi, když asi po tři čtvrtě hodině parkujeme na parkovišti u komplexu. Vystupujeme a zamíříme do kopce si prohlédnout nejbližší klášter, v tomto případě lávru sv. Davida. Ta je i dnes funkční a proto je do některých prostor vstup zakázán, aby nebyli místní mniši příliš vyrušováni. Vcházíme vstupní branou, z ochozu si prohlížíme jeskynní kostel i do pískovcové skály vytesané jednotlivé etážovité cely.

Na nádvoří v klášteře sv. Davida z Garedži
Z ochozu sestupujeme na dvůr a odsud si opět vše včetně starých obranných zdí prohlížíme. Po příjemně strávené půlhodince se kolem páté odpolední stejnou cestou vydáváme zpátky, opět se vyhýbáme dírám, než se opět vracíme na kvalitnější asfalt hlavní silnice a když kolem sedmé děti kousek od našeho ubytování zahlédnou u velkého obchodního centra East Point známé žluté oblouky, zastavujeme se na večeři. Ubytování máme tentokrát zajištěné kousek od letiště v hotýlku vzniklém z rekonstruovaného malého obchodu uprostřed sídliště, tedy nic světoborného, ale na to jedno přespání plně dostačující. Zatímco se děvčata pouští do balení kufrů, já vyrážím s Vojtou hledat nějakou automyčku, abychom zítra mohli vrátit vůz vypulírovaný. Ani nemusíme jet daleko, jednu otevřenou nacházíme o asi 300 metrů dál, musíme sice chvíli počkat, než místní zaměstnanec zvládne vyčistit mercedes před námi, ale za pár lari po půl hodince odjíždíme s čistým autem i my. Vracíme se na pokoj, dáváme si sprchu a jdeme spát.