
Svítání v poušti Wahiba Sands
Když mi ráno v šest pípá budík, nikam se mi nechce, pod dekou je příjemné teplo a ve stanu mi jde pára od pusy, takže soudím, že zima je slušná. Ale chtěl jsem vidět východ slunce nad pouští a tak mi nezbývá, než se začít hrabat z postele. Ptám se Magdy, jestli vyrazí se mnou a vidí to podobně jako já, sice se jí z teplé postele nechce, ale současně si ten zážitek nechce nechat ujít. A tak se oba oblékáme, opouštíme stan a začínáme šplhat na dunu. Teda taková rozcvička po ránu, to jsem dlouho nezažil, písek sice příjemně chladí do nohou, ale v půli duny už jsem tak zadýchaný, že si musím na chvíli odpočinout. A Magda o pár metrů níž je na tom podobně, ale oba se přemůžeme a na vrchol duny nakonec sice zadýchaní, ale docela rychle vystoupáme. Nahoře v dunách už je na různých místech vidět pár lidí, tak se také trošku projdeme, vybíráme si pro nás hezké místo, sedáme si do písku a čekáme na východ slunce, který má za pár minut přijít. Spousta lidí měla podobný nápad jako my, ale prostoru je tady na dunách tolik, že tak odhadujeme jen dle stop, téměř nikoho kolem dokola nevidíme. Užíváme si tu nádheru, jak se poušť barví do různých odstínů červené, oranžové a žluté, jak se zkracují stíny a slunce se objevuje nad prvními dunami. Udělám hromadu fotek a pomalu se vracíme zpátky do kempu, probouzíme děti a vyrážíme do centrální místnosti na snídani. Zdravíme se s dalšími nocležníky a dopřáváme si bohatou ománskou snídani.

Markéta na velbloudu v poušti
Po snídani zjišťujeme, jak je to s tou objednanou jízdou na velbloudu, ptáme se majitele kempu a dostáváme informaci, že je třeba nejdříve se dostat na místo, odkud se vyráží, což je kemp ve vedlejším údolí. Tedy je potřeba nastoupit do jeho terénního vozu, kam už nakládá jednu francouzskou rodinu. Protože se Markétka zatím anglicky úplně nedohovoří, ověřujeme si, jestli ji můžeme doprovodit. S tím nemá majitel žádný problém a tak nasedáme na korbu auta a dopřáváme si další hezký dune bashing do vedlejšího kempu, ovšem na korbě auta to máš ještě větší grády, než včera uvnitř vozu. Po příjezdu na místo už je vidět několik stád velbloudů, Markétka spolu s francouzskou rodinu zamíří k jednomu ze stád a po chvíli nasedá na jednoho z velbloudů a spolu s dalšími šesti dětmi a mladými lidmi na dalších velbloudech vytvářejí karavanu, která mizí v dáli mezi dunami. Celá vyjížďka trvá necelou půl hodinku, ale Markéta se vrací nadšená a i fotky vypadají hezky, tak to za to určitě stálo. Autem se vrací zpět do kempu, který se zrovna chystá opustit skupina českých turistů, se kterou jsme se včera tak hezky seznámili. Loučíme se s nimi a smějeme se, že dle jejich naplánovaného programu je velmi pravděpodobné, že se dnes ještě uvidíme. Sami pomalu balíme naše věci do auta, děkujeme majiteli kempu za ubytování i zážitky a kolem desáté vyrážíme zpět do civilizace. Ještě chvíli jedeme pouští a děláme pár fotek okolních dun a velbloudů i videa, jak se práší za kočárem, napojujeme se na hlavní silnici a pokračujeme západním směrem. V jedenáct zastavujeme na parkovišti u vádí Bani Chálid, vystupujeme a jdeme po cestě kolem další z fajal zeleným palmovým údolím vzhůru.

Centrální jezero ve Vádí Bani Chalid
Po několika stovkách metrů máme před sebou pohled na první velké jezero s nádherně modrou vodou, v okolí palmy a vápencové balvany, altánky a mostky. Sluníčko praží a nás to hned láká napodobit množství dalších turistů, kteří plavou či jen tak odpočívají v křišťálově čisté vodě. Ale přemáháme se a pokračujeme ještě kousek dále, přecházíme přes mostky, kolem menších vodopádů a dalších jezírek ve snaze najít trošku klidnější a skrytější místo. Ale je vidět že podobný nápad mělo i spousta dalších návštěvníků, cestou potkáváme i naše známé lékaře z Česka, kteří už také do vádí dorazili. Nakonec se nám daří nalézt docela pohodlné místo, převlékáme se do plavek, holky si na sebe ještě berou trika a legíny, aby dodržely zdejší pravidla a noříme se do čisté příjemně chladivé vody. Proplaváváme přes různá jezírka, kolem nás ohlazené vápencové stěny, balvany a palmy, moc se nám tu v horkém dni líbí. Kolem půl druhé se ale musíme z příjemné vodní lázně vynořit, pomalu uschnout a pomalu se začít vracet k autu. Loučíme se též se skupinou Čechů, předpokládáme, že už se společně na naší cestě nesetkáme. Cestou ještě zastavujeme u největšího z jezer ve menším rychlém občerstvení vzít si na cestu něco k jídlu a pití. Máme před sebou dvouhodinový přejezd k nejvýchodnějšímu výběžku Arabského poloostrova k mysu Ras Al Hadd. Cestou ještě zastavujeme na benzínce dotankovat a vyzkoušet zdejší kuře s rýží a daal, a tedy až kousek před pátou odpolední přijíždíme do města Ras Al Hadd.

Podvečer na pláži v Ras Al Hadd
Po staré letištní ploše zamíříme k našemu dnešnímu zamluvenému ubytování v Ras Al Hadd Guest House, parkujeme, vynášíme věci do pokojů a hned zamíříme k nedaleké nekonečné pláži. Zastavujeme nejdřív dále od břehu, ale když vidím občasná SUV rybářů skoro až ve vlnách, vydávám se do písku i já. Zastavujeme auto kousek od vln, děti dovádí na břehu, voda není nijak teplá a tak ve vodě jen po kolena přeskakují vlny, pobíhají a všichni si užíváme nádherného podvečera. Menší zádrhel však nastává po půl hodince, když chceme místo opustit. Při pokusu z pláže odjet se totiž zahrabávám a nezbývá mi, než se vydat k nejbližšímu rybáři s prosbou o pomoc. Mladý muž nasedá do své Toyoty, přijíždí přede mne, naváže naše Suzuki na provaz a jeho kola se pomalu začínají zahrabávat také. Společně upouštíme z pneumatik vzduch, přidávají se k nám další místní, jeden z nich mne střídá za volantem a po chvíli snažení jsou obě auta, jak rybářovo tak naše opět na asfaltu. Jeden z pomocníků nám následně nabízí i možnost večerní výpravy za želvami, zmiňuje zajímavou cenu, nechává nám na sebe kontakt, ať se mu v případě zájmu ozveme. Chvíli to zvažujeme, na pokoji studujeme na internetu možnosti a nakonec se rozhodujeme využít sice dražší, ale přeci jen poněkud legálnější varianty návštěvy nedalekého centra Ras Al Jinz Turtle Reserve, kam po krátkém odpočinku na ubytování přijíždíme kolem půl deváté večerní. Zajišťujeme si místa na prohlídku v půl desáté za 5 rijálů na osobu, sedáme si na bar a objednáváme něco k pití, abychom si ukrátili čekání. V devět přijíždí i autobus s našimi známými Čechy, tak se smějeme, že jsme se opět setkali a ještě více, když nakonec zjišťujeme, že za želvami vyrážíme společně ve stejné skupině.

Kladoucí želva v Ras Al Jinz
Nejdříve jdeme asi kilometr za světla baterek k pláži, cestou občas zastavujeme a dozvídáme se od průvodce poměrně hodně informací o zdejší lokalitě, o tom, jak na místní pláže z moře vylézají velké mořské želvy klást vejce do písku a jak se musíme chovat, abychom je příliš nerušili. Únor není hlavní sezóna, tedy želv prý na pláži nebude moc a s setkáme se prý spíše s menší karetou zelenavou než karetou obrovskou, ale vždy máme počkat na pokyn, než se budeme moci k želvě přiblížit a rozhodně nikdy nefotit s bleskem. Přímo na pláži pak máme štěstí na několik želvích stop, několik falešných děr, které karety hloubí k oklamání predátorů a nakonec i na jednu želvu při kladení vajec. Respektujeme zákaz fotit bez blesku, ale i díky svitu baterky vzniká několik fotografií. Po té, co želva naklade vejce do vyhrabané díry, tak je opět zahrne pískem a vrátí se do moře. Vejce jsou v písku asi 2 měsíce, vylíhlé malé želvičky pak v noci za svitu měsíce utíkají stejnou cestou co nejrychleji do vody, odraz měsíčního svitu od vodní hladiny jim pomáhá se orientovat. Na pláži je podobných skupin jako jsme my více, je zřejmé, že i dnešní noc na pláž dorazilo klást vejce několik želv. Je příjemné teplo, na pláži je fajn a díky zásobám informací a zážitkem se setkáním se želvou rozhodně výletu do zdejšího centra nelitujeme. Po návratu zpět se snad už naposledy loučíme s velmi milou skupinkou Čechů a vracíme se autem zpět na ubytování, dáváme si sprchu a jdeme spát.