
Free Derry Corner
Ráno vstáváme opět kolem osmé a po probuzení zamíříme na klasickou irskou snídani, která je součástí našeho ubytování a opět skoro hodinu snídáme. Pak se sbalíme, nasedáme do auta a zamíříme západním směrem. Asi po dvaceti minutách opouštíme Irsko a vjíždíme na území Velké Británie, ovšem žádné hranice si nevšímáme, jedinou viditelnou změnou je záměna silničních ukazatelů maximální povolené rychlosti z km/h na m/h. Kousek za hranicemi zastavujeme v prvním městě, v Derry, kousek od brány Magazine gate v městských hradbách, jejichž stavba byla dokončena v roce 1619 a které patří k jediným dochovaným v původním stavu na celém ostrově. Procházíme kolem Tower muzea k novogotické budově Guildhall z konce 19. století, která se dvakrát stala terčem bombového útoku Irské republikánské armády. Ostatně památek na vztahy mezi protestanty a katolíky a na boje mezi místní mládeží a příslušníky britských bezpečnostních jednotek je ve městě několik. Pokračujeme po hradbách s vyhlídkou na katedrálu St. Eugene’s Cathedral a především čtvrť Bogside, která byla jako katolická hlavním bodem pro mnoho konfliktů. Z hradeb scházíme do Fahan street, odkud pokračujeme k Free Derry Corner, což je volně stojící bílá zeď s Nápisem „You are now entering Free Derry“, připomínající autonomní oblast, která ve městě existovala v letech 1969 až 1972. Kolem památníku Bloody Sunday monument, který je připomínkou čtrnácti obětí Krvavé neděle z 30. ledna 1972, během které došlo k postřelení učastníků protestního pochodu, jdeme po třídě Rossville street s malbami People’s gallery. Prohlížíme si jednotlivé obrazy na domech z let 1997 až 2004, které zachycují klíčové okamžiky severoirského konfliktu.

Golfové hřiště v Portrush
Kolem půl jedenácté se vracíme k autu a vydáváme se na severovýchod na pobřežní turistickou trasu Causeway Coast Way. První zastávku děláme kousek za městečkem Portrush na parkovišti u pláže White rocks, což je nádherná bílá písečná pláž ohraničená bílými útesy. Současně v těchto místech končí i golfové hřiště klubu Royal Portrush Golf Club, takže mi to nedá a hrabu se na jednu z písečných dun, abych si pár nejbližších jamek alespoň prohlédl. Na pláži uděláme pár fotek, počasí nám opět přeje a obloha je téměř bez mráčku a s tím kontrastuje tmavě modrý oceán s bílými čepičkami vln. Další zastávku na naší cestě děláme u zříceniny kostela Dunluce Castle ze 16. století, kde se ale dlouho nezdržíme a uděláme jen několik fotografií. Přijíždíme do města Bushmills, kde ze silnice odbočujeme ke známému lihovaru Old Bushmills Destillery, která je nejstarší oficiální palírnou whisky na irské ostrově, licenci získala od krále Jakuba v roce 1608.

U palírny Old Bushmills Destillery
Protože jsme již navštívili palírnu ve Skotsku, děláme si opět jen pár fotek a míříme k nejznámějšímu lákadlu pobřežní cesty, k Obrovu chodníku Giant’s Causeway. Tam dorážíme před jednou hodinou odpolední, ale je vidět, že tahle přírodní památka UNESCO je nesmírně populární a chvilku nám trvá, než se nám podaří zaparkovat kousek od zastávky místního vláčku. Vydáváme se pěšky po asfaltové stezce, míjíme placené návštěvnické centrum a po necelých 2 kilometrech již stojíme na prvních šestihraných čedičových sloupech vzniklých před 50 miliony let vulkanickou činností. Oproti místům, která jsme dosud navštívili je tady nejvíce lidí, ale naštěstí se na velké ploše přírodní památky docela rozptýlí a dají se tu najít místa, kde jsme sami. Sedáme si těsně u hranice pobřeží a sledujeme vlny bušící do sloupů, fotíme krásně modrý oceán s hnědočernými sloupy a sytě zelenou trávou všude kolem. Obdivujeme um matky přírody, která vytvořila tak krásné místo.

Obrův chodník
Vydáváme se i kousek dál od pobřeží k místu nazývanému Obrovy varhany, Giant’s Organ, kde můžeme obdivovat až 12m vysoké čedičové sloupy a je odsud nádherný výhled na celou zátoku pod námi. Procházením se a posedáváním trávíme na tomto zajímavém místě více než hodinu a půl, než se zase vracíme zpět k autu a vydáváme se dále východním směrem na parkoviště za vesnicí Ballintoy. Parkoviště je postavené přímo na vysokém bílém útesu a je odsud hezký výhled na Ovčí ostrov a především na cíl naší další procházky, zátoku Larrybane se slavným lanovým mostem Carrick-a-Rede. Jdeme necelý kilometr stezkou s nádhernými výhledy na oceán i zátoku pod námi, pak následuje příkřejší sestup po dřevěných schodech až k malé budce, kde platíme drobné vstupné.

Magda na mostě Carrick-a-Rede
Musíme chvilku počkat, protože vstup na lanový most a ostrůvek za ním je regulovaný, a tak nejdříve pouštíme menší dav lidí, který se z ostrova vrací. Výhodu to pro nás má v tom, že na most, který ulehčoval život rybářům při jejich lovu lososů a který se houpe nad vlnami oceánu ve výšce téměř 30 metrů, vstupujeme jako první a máme tak možnost udělat si hezké snímky. Na ostrůvku samotném se procházíme kolem skalisek, sedáme si do trávy a sledujeme vlny v zátoce Larrybane a krásně čistou vodu Atlatického oceánu. Zdržíme se asi půl hodinky a pak se opět přes lanový most a stezkou kolem útesů vracíme zpět na parkoviště. V půl páté se zastavujeme na brzkou večeři v městečku Ballycastle u Morton’s Fish And Chips, kde by dle našeho knižního průvodce měli mít toto tradiční britské jídlo nejlepší v celém Severním Irsku. Magda stojí krátkou frontu, já zatím pobíhám kolem, sleduji ruch v přístavu, kde se jednak rybáři starají o své lodě a sítě a na druhé straně odplouvá trajekt na nedaleký ostrov Rathlin island. Usazeni na lavičku pak spokojeně baštíme vynikající čerstvou tresku v těstíčku, hranolky a cibulové kroužky, musíme uznat, že takhle dobré Fish & Chips jsme ještě nejedli. Dále pak pokračujeme autem směrem na jih, abychom po hodině zastavili v hlavním městě Severního Irska v Belfastu v jedné z postranních ulic kousek od budovy městské radnice. Magda chvíli před příjezdem v autě pospávala, tak se jí ani moc ven nechce a tak vyrážím na prohlídku radnice sám.

Památník Titanicu u radnice v Belfastu
Čtyřkřídlá budova s centrálním nádvořím je postavena z portlandského kamene ve stylu barokního neoklasicismu, prohlížím si bohatě zdobený hlavní vchod i honosné schodiště ve volně přístupné vstupné hale. Kolem dokola radnice je hezky upravený parčík s velkým množstvím soch a památníků, já se nejdříve vydávám na západní stranu, kde je jednak památník Titanic Memorial, vzpomínka na všechny oběti na Titanicu a pak také památník obětem První světové války. Před hlavním vchodem pak fotím sochu královny Victorie a procházím kolem dalších soch významných osobností na východní stranu budovy. Pak se vracím za Magdou do auta, společně se dohodneme, že k muzeu Titanicu už s ohledem na pozdní čas nepojedeme, a místo toho se vydáváme ucpanými ulicemi na jihozápad. V městě Newry kousek před hranicemi se ještě rozhodujeme utratit poslední britské libry a v místním Marks & Spencer nakupujeme nějaké potraviny. V devět večer pak parkujeme u Newgrange Lodge, kde máme pro dnešní noc zajištěné ubytování. Vynášíme věci na pokoj, dáváme si sprchu a znaveni docela brzo usínáme. Dnes jsme ujeli 351,3 km.