
Na letišti v Dubaji

Náš Airbus A380 již čeká na stojánce
… část mého světa
Na letišti v Dubaji
Náš Airbus A380 již čeká na stojánce
Burj Khalidia v mlžném a písečném oparu
Pohled na Al Ain z Jebel Hafeet
Nosorožci a žirafy v ZOO v Al Ainu
V muzeu v Al Ainu
Hvězda Taiby – největší prsten na světě
Velká mešity šejka Zayeda v Abú Zabí
Nádhery Velké mešity v Abú Zabí
Pohled na Abú Zabí od Heritage Village
Holubičky na pláži v Abú Zabí
Na tobogánech v Dreamland Aquaparku
Vojta dovádí na pláži Jumeirah
Na lanovce ve Ski Dubai
Markéta na lyžích ve Ski Dubai
Z ranní procházky v poušti
Přicházíme k první vodě v Hatta Pools
Bílá mešita v al-Bidya
Dubai – Creek Bur Dubai
Ráno vstáváme kolem půl deváté hodiny, snídáme ze včera nakoupených zásob a v devět už klepe Milan s Monikou na dveře našeho apartmánu, Monika zůstává s Magdou a dětmi na pokoji, aby ještě chvíli popovídali a já s Milanem vyrážím na obhlídku autopůjčoven do blízkého okolí. Kousek od hotelu je Avis, ale ceny se nám příliš nepozdávají, spokojeni jsme až v Al Khail Rent a Car kousek od Clock Tower, kde po chvíli Milanova smlouvání zamlouvám na dva dny SUVčko za 225 dirhamů na den včetně pojištění. Vracíme se zpátky do hotelu a jedeme všichni společně pár minut po Banyas Road na kryté parkoviště hned vedle Spice souqu, trhu s kořením. Na ten na chvíli zamíříme, procházíme se kolem stánků s různým kořením, kadidlem a dalšími pro nás středoevropany krásně exotikou vonícími surovinami. Pak přejdeme hlavní ulici a na břehu kanálu Dubai Creek přicházíme ke stanovišti tradičních lodí abra, které jednak převáží místní i turisty na druhou stranu a pak také nabízejí především pro turisty projížďky po zálivu. Volíme druhou variantu a za chvíli již všichni nasedáme na loďku, kterou máme na hodinu pronajatou. Usměvavý bangladéšan nás nejdříve veze po jedné straně kanálu až k mostu Al Maktoum bridge a po té po druhé straně kanálu zpět. Okolí kanálu Dubai Creek je původním obchodním centrem celého města a i nyní je v něm pořádně rušno. Míjíme další různé tradiční lodě, vedle abra i výletní a nákladní lodě dhow, pozorujeme okolí, kde se na jedné straně nacházejí různé moderní budovy a na druhé nízké tradiční stavby arabského stylu. Sledujeme námořníky z východních zemí, jak nakládají a vykládají náklad či jen tak odpočívají na palubách lodí dhow. Počasí je na projížďku úplně ideální, svítí sluníčko, teplota kolem 27°C, ale u vody příjemně pofukuje a tak nám celý výlet na loďce velmi rychle utekl. Po návratu ke břehu se vracíme k autu a zamíříme zpět do apartmánu, kde něco poobědváme a já se s Milanem vydávám do půjčovny vyzvednout zamluvené auto.
Pózujeme v poušti
V jednu hodinu po obědě nasedám do téměř nové a na poměry v SAE téměř nijak nepoškrábané Kia Sportage s najetými necelými 11 tisíci kilometry, zvykám si chvíli na automatickou převodovku, u apartmánu nabírám zbytek rodiny, Milan přesedá s Monikou do jejich Hyundai Tucson a vyrážíme na dvoudenní výlet. Z Dubaje vyrážíme směrem na jihovýchod a přes Lahbab a Nazwu míříme na Milanem vybrané místo v poušti nedaleko od kousku skály zvaného Camel Rock, cestou ještě sbíráme dřevo na oheň, tankujeme a na benzínce nakupujeme pár dalších nezbytností.Po té, co opouštíme asfaltovou silnici přepínám Kiu na 4×4 a najíždím své první kilometry v písku, připomíná mi to jízdu na sněhu, netroufám si se svými mizivými zkušenostmi na nějaké ježdění do dun a jen následuji Milana pár kilometrů po písečné cestě na místo našeho plánovaného noclehu. To vyhlídnuté místo je pro nocování úplně parádní, ze dvou stran skály chránící před větrem a poskytující ráno stín, ze třetí duna, na kterou naše děti hned vyráží a užívají si toho velkého pískoviště. My zatím stavíme stan, připravujeme ohniště a vůbec vše další na noční kemping. Pak opět nasedáme do aut a jedeme ještě pár kilometrů pouští k vyšším dunám, pod kterými auta necháváme a začínáme pěšky šplhat nahoru. Výhled ze shora je pro nás středoevropany úplně neskutečný, kolem dokola jen písečné duny, sem tam nějaký keřík nebo skála a nebýt sloupů elektrického vedení v dálce, tak ani žádné známky nějaké civilizace. Procházíme se po dunách, fotíme o sto šest, čekáme na blížící se západ slunce, který si zde v dunách chceme vychutnat.
Nocleh v poušti
Sledujeme, jak žlutý kotouč pomalu mizí, hru barev a stínů v dunách, opět uděláme pár fotek a za blížícího se šera se vracíme zpátky k autům a v nich poté k postavenému stanu. Rozděláváme oheň, na kempingovém stolečku Magda s Monikou připravují zeleninu a maso k večeři, kolem ohně roztahujeme rohože a užíváme si krásného večera. Děti už začínají být unavené a tak je zaháníme do stanu a necháváme spát, zatímco my si dál povídáme u ohně. U něj je fajn, protože s blížící se nocí začíná být přeci jen docela chladno, Milan půjčuje Magdě svůj teplý pouštní kabát a ta v něm hezky pózuje. Já se opět s foťákem trochu procházím po okolí a zkouším fotit vycházející měsíc i krásně hvězdami posetou oblohu. Kolem půlnoci už jsme unavení všichni, já s Magdou mizím za dětmi do stanu, Milan s Monikou do svého ležení v prostorném Tucsonu a za velmi tiché noci všichni usínáme.
My a Burdž al-Arab z Madinat Jumeirah
Ráno vstáváme kolem deváté, krásně vyspalí a dáváme si na pokoji snídani z v noci nakoupených surovin. V deset dorazí Milan s Monikou, seznamujeme s ní, chvíli povídáme a pak vyrážíme Milanovým autem prohlédnout si moderní část Dubaje. Po propletení se uličkami staré části Dubaje zvané Deira se dostáváme na Jumeirah Beach road a po této pobřežní silnici od přístavu Port Rashid míříme jihozápadním směrem kolem prý nejkrásnější dubajské mešity Jumeirah Mosque do oblasti zvané Madinat Jumeirah. Parkujeme v obchodním centru, které vychází z tradic klasických arabských trhů a bazarů. Procházíme se uličkami, následně i podél různých vodních kanálů, po kterých jezdí abry s turisty, kocháme se výhledem na nejslavnější dubajský hotel Burj Al Arab a samozřejmě pořizujeme spousty fotek. Stihneme i malý oběd a po něm zamíříme autem kousek vedle do oblasti Dubai Marina, což je spousta mrakodrapů postavených kolem nového umělého zálivu plného různých jachet.
Na pláži kousek od dubajské maríny
Procházíme se až k pláži, kde děti hned zouvají boty a míří vyzkoušet teplotu vody Perského zálivu. Na pláži fouká příjemný větřík, dětem se u vody líbí, tak se po ní chvíli procházíme, voda je nádherně čistá, na jednu stranu se díváme na mrakodrapy na pobřeží a na druhou stranu je vidět jedna z částí palmových ostrovů. Kolem půl třetí opět nasedáme do auta a míříme za hlavní atrakcí dnešního dne, na nejvyšší budovu světa Burj Khalifa. V Dubaji musí být vše nej, a tak se věž původně známá pod jménem Burj Dubai tyčí do výšky až 828 metrů. Z domova jsem přes internet zakoupil vstupenky na půl čtvrtou, na základě vytištěného potvrzení a pasu dostávám na pokladně bez fronty originál vstupenky a po chvíli již výtahem míříme nahoru. Samotná cesta k vyhlídce je hezký zážitek, černý prosklený výtah s blikajícími diodami a hudbou dle údajů na displeji střídá jedno patro za druhým, rychlost je kolem 10 m/s, ale člověk to téměř nevnímá, cítili jsme se mnohem příjemněji, než v rychlovýtazích, které známe z jiných míst.
Vojta zkoumá možnosti dalekohledu na Burj Khalífa
Nejvýše položená vyhlídková plošina na světě At the Top se nachází ve 124. patře ve výšce 452 metrů. Výhled ven je vskutku parádní, máme štěstí na počasí a vidět je poměrně daleko, v podstatě máme celé město a okolní poušť jak na dlani. Vojta testuje i místní dalekohledy, které vypadají jak taková držadla s monitorem. Umožňují několik režimů, kde si člověk přepíná, jestli chce vidět reálný pohled, pohled za jasného dne nebo noční režim, nechybí ani možnost historického pohledu, kdy je však na místech dnešních mrakodrapů vidět jen písek. Současně podává display informace o místech na které se člověk dívá. Trávíme nahoře na plošině asi hodinu, fotíme, procházíme se a kocháme se výhledy, původně jsem plánoval, že zde zůstaneme ještě o něco déle, abychom si užili i západ slunce, ale zbytek výpravy, především děti, velí zamířit dolu a tak opět nastupujeme do výtahu a po pár vteřinách jsme zase v prostředí obchodního centra Dubai Mall. Zde se rozdělujeme, Milan s Monikou vyráží navštívit pár obchodů a my s dětma zamíříme k obřímu akváriu, které se v tomto obchoďáku nachází. Jeho přední stěna je díky svým rozměrům zapsána v Guinessově knize rekordů jako největší jednolitá akrylová stěna na světa, její šíře je neuvěřitelných 75 cm a celé akvárium má rozměry 50 x 11 x 20 metrů. V akváriu žije přes 33 tisíc živočichů, přičemž velkých žraloků a rejnoků je na 400, které je možné pozorovat jednak z uctivé vzdálenosti z obchodních pasáží nebo za páskou vedle velké čelní stěny, anebo z podvodního tunelu, do nějž je však vstup placený. My se rozhodujeme pro druhou variantu, kupujeme za 250 dirhamů lístky a díky tomu máme možnost procházet se hned vedle stěny akvária a následně vstoupit i do podvodního tunelu. Procházka tunelem je parádní, děti si různě natáčí žraloky a rejnoky, kteří jim majestátně plují nad hlavou i vedle nich za stěnami tunelu, prohlížíme si i další velké množství ryb, které kolem nás proplouvají.
Podvodní tunel v akváriu v Dubai Mall
V tunelu trávíme asi čtvrt hodinky a poté vyjíždíme výtahem do prvního parta nad akvárium, tady máme možnost se projít po lávkách nad vodní hladinou, vidět krmení ryb a celé zázemí, tedy filtry, vzduchotechniku, karanténní nádrže apod. Stejně tak je zde i potápěčský klub, který zájemcům po zaplacení poplatku umožňuje potápět se ze zapůjčenou výstrojí v akváriu. My však míříme k dalším akváriím, tentokrát již podstatně menším, které obsahují další ryby a jiné mořské živočichy jakou součást Underwater ZOO. Procházíme se kolem, fotíme, děti pozorují rybičky, tučňáky a když se přiblíží čas našeho opětovného setkání s Milanem a Monikou, opouštíme prostory akvária a opět se ocitáme ve víru obchodních pasáží. Jdeme kolem umělého dvoupatrového vodopádu se skulpturami lidí pojatých jako skokani do vody, objevujeme ledovou plochu Ice Rink, kde zrovna probíhá veřejné bruslení, naštěstí děti neláká jít si zabruslit a tak pokračujeme ven z obchodního centra směrem k velké vodní ploše umělého jezera Burj Khalifa Lake. Uprostřed jezera je umístěna největší fontána na světě (jak jinak, jsme přeci v Dubaji), kterou tvoří série vodních trysek o délce 275 metrů schopných chrlit vodu do výšky až 150 metrů, obsahuje 660 světel, která mohou mít 25 různých barev. Vystoupení fontány probíhají každý večer vždy v půlhodinových intervalech, každé představení trvá asi deset minut a je opravdu kolosální. Moc se nám to vodní představení líbí, natáčíme, fotíme a užíváme si krásný večer, před námi do rytmu indické melodie tančící voda, vedle nás majestátní krásně nasvícený mrakodrap Burj Khalifa, teplota kolem dvaceti stupňů, prostě příjemný únorový večer. Ani se nám odsud nechce, ale přeci jen je potřeba se i vyspat a tak nakonec opouštíme Dubai Mall a míříme zpět do apartmánu.
Airbus A380 v Mnichově
Ráno vstáváme brzo, dětem se z postele příliš nechce, ale nakonec se daří naskládat celou rodinu do auta a v pět ráno vyrážíme směr Mnichov. Dle předpovědi počasí by sice žádné komplikace ohledně sněžení, náledí apod. nastat neměly, ale přeci jen jsme raději vyráželi dřív, než by bylo nutné, cesta přes Šumavu může být občas nevyzpytatelná a my bychom neradi na letiště dorazili pozdě. Naštěstí cesta opravdu ubíhala bez zádrhelu, děti vzadu v autě pospávaly a když jsme v půl desáté dopoledne dorazili na parkoviště Pfiffig Parken kousek od mnichovského letiště, byly už řádně odpočaté. Předal jsem Magdě vytištěné číslo rezervace parkování a poprosil jsem jí, aby zašla domluvit s paní v budce u vjezdu na parkoviště detaily, přeci jen se na rozdíl ode mne německy domluví, nakonec se však ukazuje, že použití cizího jazyka ani není nutné, protože paní je původem Češka. Zanecháváme auto na ukázaném nám místě, přendáváme kufry do místní dodávky a po cca. čtvrt hodince nás paní vysazuje na letišti Franze Josefa u odletové haly Terminálu 1. Nechává nám na sebe telefonní číslo, abychom jí po návratu zavolali a ona pro nás mohla zase přijet a vzít nás zpátky k našemu autu. Času máme dost a dost, naštěstí již můžeme odbavit kufry, čehož rádi využíváme a pak již bez těžkých zavazadel bloumáme letištěm. Kolem jedné hodiny se odbavujeme i my a ze sedaček u gate sledujeme na stojánce velký Airbus A380-800 společnosti Emirates, který nás má za pár hodin přemístit do Spojených arabských Emirátů. Impozantní stroj, schválně jsem vybíral let z Mnichova, abychom se mohli proletět tímhle největším současným osobním dopravním letadlem na světě. Před druhou hodinou už je prostor salonku u gate plní lidí, až si říkáme, že tolik se jich přece do jednoho letadla nemůže vejít, ale když se konečně brána otevírá, tak se celá ta masa spořádaně s pomocí personálu rozdělí do front ke třem nástupním mostům a všechno jde úplně bez problémů. Usazujeme se na sedadla, které jsme si před tím přes internet na plánku letadla vybrali, letušky roznášejí vlhké teplé kapesníčky na otření rukou a následuje klasická bezpečnostní instruktáž.
Oběd v podání Emirates
V půl třetí se Airbus zvedá z letištní plochy, zamíří s námi jihovýchodním směrem a my začínáme prozkoumávat možnosti audiovizuálního systému v sedačkách. Chvíli sledujeme dění kolem letadla z kamer a když jsou vidět jen mraky, tak Markéta volí nějaký animovaný film, Vojta si nachází jeden z dílů Harry Pottera a Magda volí pár dílů Panství Downton. Letušky roznáší pití a následně i večeři, pestrý výběr z menu i dětská jídla, žádný plastový příbor, ale pěkně z nerezu, prostě spokojenost. Večer ve čtvrt na dvanáct místního času přistáváme na letišti v Dubaji u terminálu 3 a spolu s davem cestujících po pojízdných eskalátorech projíždíme velmi prostornou letištní halou, s otevřenou pusou koukáme na umělý vodopád, letištní hodiny značky Rolex a další luxusní výzdobu a postupně dle značení míříme do přízemí na sken oční duhovky. Zařazujeme se do front, já s Vojtou do kratší fronty pro muže, Magda s Markétou do o něco delší pro ženy, sken probíhá rychle a bez problému, děti imigrační úředník u skeneru neřeší, skenují tedy jen moje oko a vzápětí dostanu já i Vojta otisk razítka na papírový výtisk víza, který si jsme si před odletem díky Emirates přes internet zařídili. Po skenu míříme ke klasickým imigračním přepážkám, fronty jsou všude docela dlouhé, když se rozmýšlíme, kam se zařadit, tak se rozhodli otevřít další a máme to štěstí, že nám ukazují, abychom k nim zamířili. Vstupní razítko do pasu tak máme poměrně rychle a přesunujeme se dále ke karuselům, kde zrovna začínají vyjíždět kufry z našeho letu. Po chvíli čekání, kdyže už konečně vyjedou i ty naše se s nimi kolem celníků dostáváme do haly, kde bychom se měli setkat s bratrancem Milanem. Pracuje v Saudské Arábii a přes emaily jsme se s ním a jeho přítelkyní Monikou dohodli na pár společně strávených dnech v Emirátech. Setkání probíhá bez problému a za chvíli nás již Milan veze do našeho hotelu.
Obývák v našem pokoji
Venku je krásně teplo, znatelný rozdíl oproti rannímu mrazu u nás doma, sledujeme večerní ruch v Dubaji a po pár minutách jízdy jsme u Khalidia Hotel Apartments, kde jsme si před měsícem zarezervovali přes Booking.com apartmá za vcelku rozumné peníze. Pokoj je velmi prostorný, plochu odhadujeme přes 100 metrů čtverečných, dvě ložnice, každá s vlastní koupelnou, velký obývací pokoj s jídelním koutem, dobře vybavená kuchyně. Zatímco Magda a děti vybalují, vyrážím s Milanem ještě na chvíli ven do blízkého nonstop obchůdku nakoupit vodu, pečivo a pár základních surovin. Chvilku se pak ještě domlouváme na ráno a kolem půl druhé jdeme spát.