
Výhled z prašné silnice Moki Dugway

Podvečerní pohled na Balanced Rock v NP Arches
… část mého světa
Výhled z prašné silnice Moki Dugway
Podvečerní pohled na Balanced Rock v NP Arches
Puebla Betatakin v NM Navajo
Podvečer u návštěvnického centra v Monument Valley
Pohled na Sunset Crater z tůry na O’Leary Peak
Ruiny puebla ve Wupatki NM
Paprsky vycházejícího slunce za jukou krátkolistou
Stanujeme na lávě v kempu Bonito
Show kosatek v Sea Worldu v San Diegu
Výhled do údolí Coachella Valley v NP Joshua Tree
Autem kolem Los Angeles
Delfíní show v Sea Worldu v San Diegu
Posezení u vodopádů Tokopah Falls
Z procházky po stezce Congress Trail
Grant grove v Kings Canyon NP
Ráno zamíříme k rangerovi, který se nám chvíli snaží sám pomoci dostat se do auta a protože stejně jako my selhává, volá o pomoc do nejbližšího autoservisu. Za necelou hodinku přijíždí do kempu takový ten obrovský americký pickup se spousty blikajících světýlek, z něj vyleze šikula, který auto pomocí klínku a drátku za pár vteřin odemyká a začne mi vypisovat papírek s účtenkou za 92$. Ale ok, co se dá dělat, za chyby se platí, Magda s Tomášem mi připomínají, že jestli na konci naší cesty zbydou nějaké peníze, tak dárky domů si kupují už jen oni, že já už jsem si svůj vybral. Nandáme všechny věci do auta a opouštíme cestou na jih yosemitský národní park. Jedeme po silnici směrem na Fresno a pak odbočíme opět východním směrem do národního parku King Canyon, cestou se zastavujeme v potravinách FoodMax a nakupujeme opět nějaké zásoby, abychom měli z čeho večer udělat v kempu večeři. Kolem třetí odpoledne zabíráme volné místo v kempu Sunset Campground v oblasti Grant Grove, postavíme stan a vyrážíme k Visitor centru. V návštěvnickém centru nakupujeme pár pohledů, jako všude vezmeme nějaké zajímavé prospekty a plánky, stihneme dát i rychlou sprchu a vyrážíme autem pár mil severně prohlédnout si první stromy velikány. Dáváme si krátkou túru General Grant Tree Trail, což je kilometrová procházka lesem kolem druhého největšího stromu Sekvojovce obrovského (Sequoiadendron giganteum) na světě, pojmenovaného po generálu Grantovi a uctívanému jako Národní vánoční strom. Údaje uvedené na dřevěné cedulce jsou ohromující. Procházka lesem je horkém odpoledni příjemná a rozměry jednotlivých sekvojovců, mezi kterými procházíme jsou úchvatné, úplně jiná túra lesem, než jakou známe z Evropy. Po návratu k autu do něj nasedáme a jedeme údolím Kings Canyon kolem řeky Kings river, míříme k vodopádům Grizzly Falls, cestou různě zastavujeme a fotíme okolní scenérie i divokou řeku. U vodopádů se jen krátce otočíme a uděláme fotku, protože večer se blíží a zpátky v kempu chceme být před setměním. Dnes jsme ujeli 194,8 mil.
Výhled na Tuolomne Meadows z Lembert Dome v NP Yosemite
Podvečerní Half Dome v NP Yosemite
Pohled na Yosemitské údolí z Inspiration Pointu
Pohled na úchvatný Yosemitský vodopád
Golden Gate Bridge a San Francisco v mlze
Noc byla plná různých probouzení se, přeci jen časový posun je znát a různě s ním všichni bojujeme, jedno z příjemnějších probuzení byl příjezd mého batohu, který kolem jedné v noci přivezl poslíček z letiště, paráda, i já mám už všechny své věci. Ráno vstáváme už v 7:00, ne že bychom někam pospíchali, ale prostě už jsme nedokázali spát a tak spolu s Donem dáváme snídani ze včera nakoupených surovin, povídáme a domlouváme se, co podnikneme. Don nás nejdříve bere autem k Lombard street, což je zděná ulice považovaná za nejzakroucenější ulici světa s osmi zákrutami v kopci, který má 40 stupňové stoupání. A pak pokračujeme k nejznámější stavbě San Francisca, kterou je most Golden Gate Bridge. Přejíždíme po něm, Magda sedící s Donem vepředu má na rozdíl od nás s Tomem vzadu mnohem lepší výhled a tak jsme rádi, když na druhé straně mostu zastavujeme na malé vyhlídce. Bohužel však máme dvojnásobnou smůlu, nejen že je poměrně slušná mlha a z mostu tak vidíme jen kousek, ještě ke všemu pod ním transportují nějaký jaderný dopad nebo co a most je pro pěší uzavřen a tak se po něm ani neprojdeme. Nu což, chvilku se zdržíme a pak zas jedeme po mostě zpátky do města, cestou nás Don ještě vezme do čtvrti Haight Ashbury, kde stojí domečky zvané „Painted ladies“ a ze všeho sálá kouzlo posvátných šedesátých let, samé malované domečky, obchůdky s korálky a obrazy hippies a beatniků. Od Paula pak jedeme metrem MUNI do centra, Don nás nejdříve bere na Union square k hotelu Hilton, který má prosklené výtahy z venku budovy a díky výšce hotelu je z nich pěkný výhled na celé město. Po projížďce výtahem si procházíme čínskou čtvrť, která začíná bránou s draky na ulici Grant Avenue. Líbí se nám místní čínské obchůdky, se velkou zvědavostí koukáme na výlohy plné kuřecích pařátků apod. V jedné z restaurací si dáváme i oběd, domluva je sice velice veselá, ale nakonec jsme si i pochutnali.
Čínská čtvrť a budova Transamerica Pyramid
Nedaleko od čínské čtvrti na rohu ulic Columbus a Washington narazíme na nejvyšší budovu města Transamerica Pyramid, né, že bychom si jí nevšimli už dříve, přeci jen je díky svému pyramidovitému jehlovitému tvaru spolehlivým orientačním bodem. Budova je vysoká 256 metrů a sídlí v ní společnosti podnikající v bankovnictví, pojišťovnictví a nemovitostech. Metrem pak jedeme zpátky k Paulovi, sedáme k Donovi do auta a jedeme zpátky na letiště, kde máme přes internet v Avisu zarezervovaný automobil, kterým chceme projet značnou část amerického jihozápadu. Loučíme se s Donem a domlouváme se, že se u něj v Los Osos za necelý měsíc na pár dní zastavíme. V půjčovně probíhá všechno v pohodě, po zaplacení půjčovného a pojištění se seznamujeme s ovládáním Chevroletu Prizm s poznávací značkou 4ACE528. Pro mne je novinkou automatická převodovka, přeci jen jsem do teď neměl možnost se s ní v žádném autě setkat, ale po pár kilometrech si na ní rychle zvykám. Z letiště míříme na jih, Magda ještě slíbila navštívit v Menlo Parku pana učitele Kilena, který pro nás napsal tak pěkný zvací dopis. Městečko je hodně zelené a nízké jednopatrové domečky působí velmi mile, dům pana Kilena nacházíme poměrně snadno a na dvě hodinky se u něj zdržíme na příjemné návštěvě, hezké popovídání u šálku čaje. Cestou zpátky se ještě zastavujeme v místním velkém Safaway supermarketu a děláme pořádnej nákup potravin s větší trvanlivostí, který by nám mohl vystačit na prvních pár dní pobytů po kempech. Před desátou večer jsme zpátky u Paula v bytě, dáváme sprchu a jdeme na kutě. Dnes jsme ujeli 73,8 mil.
Ranní probuzení na gauči v bytě u Magdy tety je časné, vstáváme v pět ráno, abychom po rychlé snídani vzali na záda naše batohy a autobusem se přesunuli na ruzyňské letiště. Já, Magda i bratr Tomáš jsme na jedné straně natěšení na nové zážitky, na druhé straně lehce nervózní, přeci jen nás čeká náš první zaoceánský let. Ovšem nejdříve se musíme dostat do Londýna, odbavení probíhá bez problémů a tak již před osmou startujeme v letadle Boeing 767 britských aerolinií a v devět místního času přistáváme na Londýnském letišti Heathrow u Terminálu 1. Původně jsem doufal, že hodinka a půl na přestup bude dostatečně dlouhý doba, abychom trošku prozkoumali letiště i místní obchůdky, ale nakonec se ukazuje, že díky autobusovému přesunu mezi oběma mezinárodními terminály je to tak tak, abychom stihli samotný let. Nakonec vše klapne a po půl jedenácté již rolujeme od Terminálu 3 v Boeingu 747-400 opět britských aerolinií k letu přes oceán. Let probíhá klidně, snažíme se zabavit sledováním filmu i muzikou ze sluchátek, pospávat, ale přeci jen je skoro jedenáctihodinový let docela slušná nuda a tak jsme rádi když v půl druhé místního času přistáváme na velikém letišti u San Francisca. Zde se bohužel ukazuje, že přesun na Heathrow jsme zvládli na čas jen my a dva naše batohy, třetí batoh, bohužel můj, to nestihnul a tak se vydáváme hledat přepážku British Airways, abychom zjistili, co se s tím dá dělat. Slečny s námi vypisují formulář, všichni doufáme, že můj batoh přiletí hned v následujícím letadle a tak dostávám jen taštičku s hygienickými potřebami (kartáček, šampon, mýdlo apod.) a musím věřit, že mi batoh přivezou na adresu ke kamarádovi Paulovi, kde máme domluveny dvě noci na přespání. Cesta přes imigračního úředníka díky zvacímu dopisu od Magdy pana učitele je bez problému a tak se po chvíli setkáváme u Meeting pointu s kamarádem Donem, který nám slíbil dělat na jeden den průvodce po San Franciscu.
Večerní San Francisco
Nasedáme k Donovi do auta, což je bohužel pickup, Magda využívá svých práv a sedá si k Donovi dopředu, já s Tomem a batohama míříme dozadu, kde má sice Don natažený koberec, ale jinak výhled nic moc. Jedeme po dálnici na sever, Magda si s Donem povídá a my se snažíme alespoň něco málo zahlédnout z cesty a pak města, když projíždíme ulicemi San Francisca ke kamarádovi Paulovi do bytu, který je v Belcher Street asi 300m od budovy US Mincovny. Paul doma není, s manželkou Jackie je někde na výletě, ale i s Donem jsme s ním byli domluvení, že u něj můžeme přespat. Trochu se rozkoukáváme a odpoledne kolem třetí vyrážíme s Donem na krátkou procházku po okolí, nakupujeme nějaké potraviny v Safeway a telefonní kartu, abychom mohli občas z automatu zavolat domu a dát o sobě vědět. Na večeři zajdeme do mexické restaurace, kde ochutnáváme burritos a quesadilly a ač se snažíme maximálně vydržet vzhůru, abychom se co nejdříve přizpůsobili kalifornskému času, máme toho všichni tři docela dost a kolem sedmé znaveně usínáme.